HODOWLA GOŁĘBI POCZTOWYCH PRZEMYSŁAW I KRZYSZTOF NIEDBALSCY

Nasza hodowla liczy obecnie 180 sztuk gołębi lotowych i 45 par gołębi rozpłodowych.
Do lotów przygotowujemy zawsze dwie drużyny składające się z połowy gołębi rocznych.

Posiadamy gołębnik ogrodowy w którym mamy do dyspozycji dwa przedziały dla wdowców (samców), jeden przedział dla wdów (samic) i jeden przedział dla gołębi młodych. W 2011 roku powstały także nowe gołębniki dla gołębi lotowych i rozpłodowych na piętrze budynku garażowego. Jest to 5 przedziałów dla wdowców, 2 przedziały dla wdów oraz 2 przedziały dla gołębi rozpłodowych.
Gołębie rozpłodowe parujemy zazwyczaj na początku lutego, a gołębie lotowe w połowie marca. Przed sezonem badamy gołębie w kierunku bakterii, grzybów oraz pasożytów. Jeśli badanie wykaże jakąś chorobę wtedy przeprowadzamy odpowiednią kurację, a następnie szczepimy stado. Lotujemy totalnym wdowieństwem i przed sezonem po każdej parze wypuszczamy jednego młodego. Tydzień przed planowanym pierwszym lotem konkursowym rozdzielamy gołębie i w nocy młodym opiekuje się samica a w dzień samiec. Tak jest do 3 lotu konkursowego. Po nim młode się zabiera i zaczyna się prawdziwe wdowieństwo totalne. Przed sezonem lotów gołębi dorosłych wywozimy je na około 5 lotów treningowych z odległości 10-50 km. W naszych drużynach najlepiej radzą sobie samiczki. Osiągają one bardzo dobre wyniki na wszystkich dystansach. Roczne gołębie wkładamy na wszystkie loty do 550 km. Na maratony także wysyłamy gołębie roczne ale jest to zazwyczaj kilka sztuk. Roczniaki radzą sobie znakomicie i potrafią w ciągu sezonu zdobyć nawet 11 konkursów! Preferujemy loty bezwietrzne lub pod wiatr. Wtedy nasze gołębie pokazują klasę i przewagę nad konkurencją. Po sezonie lotów wdowcom pozwalamy na wychowanie po jednym młodym po czym rozdzielamy je i nie oblatujemy aż do wiosny ze względu na dużą liczbę jastrzębi.

Młodych gołębi wypuszczamy około 100 sztuk. Gdy są samodzielne, zabieramy je od rodziców i przebywają w swoim przedziale. Przed lotami młode wywozimy dość często na treningi począwszy od 2 km a skończywszy na 60 km. Przeprowadzamy kuracje na adeno-coli i szczepimy.

W naszych gołębnikach rozpłodowych mamy gołębie od Klausa Güntera Bongartza, Jefa Vanwinkela, Eijerkamp, Henryka Olka, Rodziny Łepuch, Krzysztofa Pruskiego, Andrzeja Cisaka, Stanisława Wróbla, Jarosława Szukały. Warto napisać kilka słów o gołębiach Klausa Güntera Bongartza. Pierwsze nabyte gołębie do rozpłodu były właśnie od tego hodowcy w 2007 roku. Późniejsze zakupy od Pana Klausa to rok 2011 oraz 2012. Od początku potomkowie tych ptaszków błyszczały u Nas na lotach. Gołębie od Klausa Güntera Bongartza to jedna wielka rodzina, są to potomkowie znakomitej pary „241” x „1461”. Praktycznie w każdym gołębiu od Klausa płynie krew tej pary. Gołębie te parowane w pokrewieństwie jak również w krzyżówce z gołębiami od innych hodowców dają wybitne lotniki. Zachęcamy do obejrzenia galerii gołębi rozpłodowych.